And to think I was smug…

When school started up and everyone was doing posts about how many school supplies they had to pony up the bucks for (see Song for Whoever and her HUGE list), I was smug.  Smug in thinking that since my kiddo goes to a private school, I really didn’t have much to buy.  A pencil case, pencils, colored pencils, box of tissues and indoor shoes.  We managed to snag the required gym shirt for 5€ from another parent.

Well, last night I get the weekly newsflash from the school in my email (love the technology this school uses).  And it seems I really shouldn’t be so smug.  We had to purchase today:
  • Gym uniform shorts
  • Waterproof jacket and trousers for PE rain days (yes, they go outside even in the rain, if they didn’t they’d never go outside)
  • Trainers to be worn exclusive inside (he already has trainers for gym to be worn exclusively outdoors – these are different from the shoes he wears to school daily and separate from the school indoor shoes he wears when in class.  Confused yet?  I’m right there with ya’.)
  • Towel in case they are wet after being outside

So a hundred Euros later… we have the complete (for the next six months till he grows anyway) requirements for school.  Next time, I’ll just keep my mouth shut.

9 thoughts on “And to think I was smug…

  1. Oh girl…welcome to MY world! We have to do the inside / outside gym shoes… $50-$100 per pair.2 (yes 2) sets of Rain clothes.. at around $100 each… the list goes on & on & on…In Norway we like to say…there is no bad weather… only bad dressing

    Like

  2. Yikes.It’s funny, we had this horrible sticker shock when we paid for the homeschooling curriculum this year. Both kids, it was about $1200 to start the year with supplies and all the books. I’m sure that we’ll have to make extra purchases through the year.BUT, we never factored in what we spent last year on public education. Thanks! You’ve made me feel better. Looking back, I know we spent hundreds last year on school supplies (some just to be donated that weren’t going to be used solely by our child), field trips, lunches (I only did this once a week as a treat), fundraisers, and… gotta say it… GAS to drive there and back twice a day!So…. the homeschool thing is not seeming so expensive now. 🙂

    Like

  3. I have a tough time spending all this money on school supplies (even though we really didn’t spend that much… probably less than $40 – and that includes the backpack, lunch box, and paper, pens, folders). I don’t remember my parents spending this much money on us… And special PE clothes and shoes?

    Like

  4. Hi! Haven’t stopped by in a while but just had a peak through your blog. By the sounds of things I better start saving up now for Jonah (and possibly a younger sibling in the future). Hope all is well! Happy Back to School!

    Like

  5. BTW Japan is also crazy on uniforms, indoor/outdoor shoes, everyone has to have the same school bag even and it costs more than $200. The kids also all need a little towel to dry their hands after washing them.

    Like

  6. Hi! I saw you over on another blog and thought I’d stop by to check out your site. I used to live in Germany. It was a while ago, but my dad worked there for a couple of years. I was only there for 4 months, but all of my siblings went to private school there. My sister pretty much breezed through college after getting such a phenomenal education there. I hope you are loving it. I actually mentioned Frankfurt in my post today :).Glad I stopped by.

    Like

  7. Yikes.It's funny, we had this horrible sticker shock when we paid for the homeschooling curriculum this year. Both kids, it was about $1200 to start the year with supplies and all the books. I'm sure that we'll have to make extra purchases through the year.BUT, we never factored in what we spent last year on public education. Thanks! You've made me feel better. Looking back, I know we spent hundreds last year on school supplies (some just to be donated that weren't going to be used solely by our child), field trips, lunches (I only did this once a week as a treat), fundraisers, and… gotta say it… GAS to drive there and back twice a day!So…. the homeschool thing is not seeming so expensive now. 🙂

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s